Tmaindt hozzszls
A drogozs rossz dolog! rtem? Megli az agyt! rtem? Bekbulsz tle, de nem lesz jobb az leted! rtem?
A lnyeg, hogy a drogozs nem oldja meg a problmkat, csak elfedi azt elled. Ezrt ne drogozzatok! rtem? |
A drogfogyaszts
 |
|
drogfogyaszts az 1960-as vekben jelent meg Magyarorszgon, az els kbtszeres hallesetet is ekkor regisztrltk. Ksbb, az 1970-es vekben tnt fel a politoxikomnia: az alkoholt kombinltk az egybknt altatknt s nyugtatknt hasznlt gygyszerekkel. Ekkor terjedt el a szerves oldszerek inhallsa (szipuzs), amely az 1980-as vek kzepre vesztett a jelentsgbl. Az els pszichostimulnsok (kokain, amfetamin) hasznlata szintn erre az idre tehet. Depressznsok kzl a leggyakrabban az pitokat ( morfium, codein, hydrocodin) hasznltk.
Az 1990-es vekben a hatrok megnyitsval Magyarorszgon keresztl megindult a tiltott kbtszerek szlltsa, s a forint tvlthatsgval a feketepiacon az sszes "lgy" s "kemny" drog is megjelent. A kemny drogok csupn az utbbi vekben vltak knnyebben hozzfrhetv a serdlk szmra, ma mr a kokain s a heroin is elrhet.
Sajnos a dohnyzs elterjedse veszlyt jelent a knny drogok kiprblsa szempontjbl, a knny drogok fogyasztsa pedig a kemny drogok hasznlatnak veszlyt nveli. A lgy drogok kzvetlen hatsa a kbulat mellett, a gondolkodsi funkcik, a memria enyhe cskkensben ll. A szerves oldszer hasznlata rszben kzvetlen balesetveszlyt jelenthet (fullads), krnikus hasznlata a vizsglatok szerint a szellemi kpessgek tarts cskkensvel, elbutulssal jrhat. A serdlkorak alkohol- s drogfogyasztsnak ttteles kvetkezmnyei a fokozott baleseti kockzatban jelennek meg: droghats alatt a kzlekedsben a veszlyt mg amgy sem kellkppen rzkel serdl nmagt s krnyezett komoly kockzatnak teszi ki.
A korbban jellemz hzi elllts, recepthamists httrbe szorult a feketepiaccal szemben. Jelenleg a fogyasztst a hasisszrmazkok, illetve az amfetamin (Ecstasy tabletta) uralja, s jelents mrtkben terjed az intravns hasznlat. Nem lennnk realistk, ha azt mondannk, hogy a kbtszer-problma teljesen kikszblhet a vilgbl s az orszgbl. A fogyasztst mrskelni viszont lehet, st kell!
Sajnlatos mdon a kbtszer-terjesztk legfontosabb clcsoportja az ifjsg. Az ifjsgvdelem, az ifjsg informlsa s motivlsa a drogtagads elfogadsra kiemelkeden fontos feladat.A mai fiataloknak programot, clt kell adni! A cltalanul ldrg, unatkoz fiatalok knnyebben esnek "ksrtsbe". A drogellenes akcik eredmnyekppen el kell rnnk, hogy egyre tbben tudjanak ellenllni s nemet mondani a drogra.
A Nemzeti Stratgia a kbtszer problma visszaszortsra sszegz adatai szerint 1995-ben 3553, 1999-ben pedig mr 12 028 drogfogyasztt tartottak nyilvn az egszsggyi intzmnyek. A gyermek- s fiatalkorak megoszlsa az egszsggyi intzmnyben megjelent sszes drogfogyaszt kztt 1995-ben 7,1%, 1998-ban 18,2%, 1999-ben pedig 18,3% volt. 1995-hz kpest tbb mint nyolcszorosra nvekedett a kezelsre megjelent drogfogyaszt gyermek-, illetve fiatalkorak szma. 1996-ban az egszsggyi intzmnyekben kezelt drogfogyasztknak 28,7 %-a, 1999-ben pedig 33,6%-a opitfogyasztssal kapcsolatos problmk miatt kereste fel a kezelintzmnyeket. A kbtszer-fogyasztssal kapcsolatban nyilvntartott hallesetek szma 1995-ben 204, 1997-ben 339, 1999-ben 337 volt. A fenti adatok azt jelzik, hogy a kbtszer-fogyaszts gyakorisga az elmlt vekben a fiatalok krben ntt.
A drogfogyaszts valsgos mretei - a tma termszetbl addan - csak nagyobb bizonytalansggal valsznsthetk, mint az alkoholfogyaszts. Becslsek szerint jelenleg a drogfggk szma 30-50 ezerre, a rendszeres fogyasztk 80-100 ezerre tehet, s 300-400 ezer lehet azok szma, akik mr kiprbltk a kbtszert. Htvgi szrakozs sorn mintegy 100-150 ezer fiatal fogyaszt alkalomszeren kbtszert.
A gondozintzeti regisztrcik, a krhzba felvettek, illetve az ez okbl meghaltak szmba vtele rvn a fogyasztk tredkt rzkeli az egszsggyi hlzat. 2000-ben az v folyamn a gondozintzetben megjelent kbtszer-fogyaszt betegek szma 12789 f volt. Ez 1997-hez kpest mintegy 50%-os emelkeds.
rdemes rszletesen megvizsglni a 2000. v folyamn kezelsben megjelent kbtszer-fogyasztk szmnak alakulst nemek s korcsoportok szerint.
|
|
A gondozottak kzel 70%-a frfi. A legrintettebbek a 30 ven aluliak, ezen bell is a 20-24 vesek. Figyelemre mlt, hogy a 15 ven aluli gyermekek arnya megkzelti a 0,5%-ot. A kezelt betegek kztt a leggyakoribbak az pit tpus kbtszer-lvezk, a politoxikomnok, a nyugtatt s a kannabiszt fogyasztk. 1998 ta az amfetamin tpus kbtszert fogyasztk arnya folyamatosan cskkent. | |
Drogfogyaszts Magyarorszgon
A hivatalos statisztikk szerint hetente hal meg egy ember kbtszer-fogyaszts miatt Magyarorszgon. Az elmlt vtizedben Magyarorszg tranzitorszgbl egyrtelmen clorszgg vlt. Jelenleg a teljes drogpaletta elrhet haznkban, a nyugati trendek napok,hetek alatt begyrznek. Az alkalmi s a rendszeres droghasznlk szmt csak megbecslni lehet.
 |
A heroin s kellkei... | Felmrsek szerint a magyar fiatalok 20-30 %-a prblja ki a drogokat felntt vlsa eltt, m kevsb optimista felmrsek szerint ez az arny akr 50-70% is lehet. A statisztikai szmok nem mondanak sokat, hiszen eg kalap al veszik a marihuant, a kemny drogokat s a zacskz szipusokat is. A drogprevenci trcakzi feladat itthon, ezrt viszonylag kevss rinti az itthoni krnikus forrshiny. Szmos civi s llami szervezet alakult az elmlt vekben a drogosok s exdrogosok reintegrcijra, motivcis tkpzsre. Szmos prblkozs kzl az egyik legsikeresebb a A "TE NE!" Vlaszd az igazi letet progtam. Szervezi sorozatot indtanak a tizenvesek s fiatal felnttek szmra, amely a pozitv rtkekre, sportra, az egszsges letvezetsre s a minsgi kultrra helyezi a hangslyt. A gyermekek, illetve a fiatalkorak arnya megdbbent nvekedst mutat a drogok miatt gygyintzetbe kerlk kztt: 1995 s 1999 kztt tbb mint ktszeresre nvekedett. Amellett, hogy minden korcsoportban egyrtelm szmbeli nvekedst tapasztalhatunk, a legtbb kbtszer-fogyaszt mg mindig a 20-24 vesek kztt tallhat. 2000-ben sszesen 280 halleset trtnt drog kvetkeztben. Terleti eloszlst tekintve a kbtszer-fogyaszts kzel fele Budapestre sszpontosul, a fvrostl tvolodva cskken a rendszeres droghasznl betegek szma, a legrintettebb megyk: Csongrd s Baranya. A kbtszer-fogyaszts s a bnzs unalomig ismert szoros sszefggst mutat egymssal. Ennek oka egrszt a jogi terminolgia is, hiszen bnknt jell meg bizonyos cselekedeteket, amelyek csak a szorosan vett kbszer lvezettel fggnek ssze, de tagadhatatlan, hogy az utbbi vekben a kbtszer-visszalssel kapcsolatos ismertt vlt bncselekmnyek szma radiklisan megemelkedett: 1996-ban 400, 2000-ben mr 3445 ilyen esemnyt jegyeztek fel. A drogokkal sszefgg bncselekmnyeket elkvetk 93 %-a 31 vesnl fiatalabb, st minden hatodik tettes fiatalkor. Az Orszgos Kriminolgiai Intzet kutatsa szerint a drogtrvny 1999-es szigortsa nem vezetett eredmnyre, a megszaporodott eljrsok zme az eloszthlzat legals rteghez tartozk s alkalmi fogyasztk ellen indul, a kereskedelem felsbb szintjeit nem sikerlt elrni. A jelensg biztosan nem megllthat, kikerlhat. Ugyanakkor egy felkszlt, koncepcizus ssztrsadalmi vlasz sokat segthet a tnetek enhtsben s az okok vals kezelsben. A TE NE! Vlaszd az igazi letet programsorozat ltrehozinak clja a egy altarnatvnak (asok j kzl) bemutatsa. Sportolk, mvszek, kzleti szemlyisgek, sznszek s politikusok rszvtelvel sztnz a kbtszermentes letre.
|
[4-1]
|