Mikor rvnyes a hzirend?
A hzirend rvnyessgnek t felttele van:
-
A hzirendet a megalkotsra hatskrrel felruhzott szervezet bocsssa ki.
-
Ne legyen ellenttes jogszabllyal vagy az intzmny szervezeti s mkdsi szablyzatval.
-
Feleljen meg a megalkotsra elrt specilis eljrsi szablyoknak. (ide rtve a fenntarti jvhagyst is).
-
Az elrt mdon legyen kihirdetve.
A hzirend megalkotsnak a joga a kzoktatsrl szl 1993. vi LXXIX. trvny szerint az intzmny tantestlett illeti meg, azonban e jogkrt tadhatja pldul az iskolai diknkormnyzatnak is.
40. (9) … A hzirendet az voda, iskola, kollgium vezetje kszti el, s a neveltestlet fogadja el. …
57. (1) A neveltestlet dntsi jogkrbe tartozik
f) a hzirend elfogadsa;
(4) A neveltestlet a feladatkrbe tartoz gyek elksztsre vagy eldntsre tagjaibl - meghatrozott idre vagy alkalmilag - bizottsgot hozhat ltre, illetve egyes jogkreinek gyakorlst truhzhatja a szakmai munkakzssgre, az iskolaszkre vagy a diknkormnyzatra. Az truhzott jogkr gyakorlja a neveltestletet tjkoztatni kteles - a neveltestlet ltal meghatrozott idkznknt s mdon - azokrl az gyekrl, amelyekben a neveltestlet megbzsbl eljr. E rendelkezseket nem lehet alkalmazni a foglalkozsi, illetve a pedaggiai program, tovbb a szervezeti s mkdsi szablyzat elfogadsnl.
A hzirendnek, mint az iskola bels szablyzatnak illeszkednie kell a jogszablyi hierarchiba, azaz nem lehet ellenttes az iskola szervezeti s mkdsi szablyzatval, a hatlyos jogszablyokkal. A trvnyessg betartsnak ellenrzse a fenntart feladata.
104. (1) A trvnyessg biztostsa keretben kell
a) ellenrizni a hzirend, valamint - a kollektv szerzds s a kzalkalmazotti szablyzat kivtelvel - ms bels szablyzatok elfogadsra elrt eljrsi rendelkezsek megtartst, a szablyzatban foglaltak jogszersgt, a mkds s dntshozatal jogszersgt, gy klnsen a tanul- s gyermekbalesetek megelzsvel, a gyermek- s ifjsgvdelmi feladatok elltsval, a nevel- s oktat munka egszsges s biztonsgos feltteleinek megteremtsvel sszefgg tevkenysget;
A trvny elrja a hzirend elfogadsnak rendjt. Az elrsok szerint a hzirend elksztse az intzmnyvezet feladata. A tervezetrl a tantestlet dnt az iskolai, kollgiumi diknkormnyzat s az iskolaszk egyetrtsvel. A hatlyos kzoktatsi trvny szerint a hzirend a fenntart jvhagysval vlik rvnyess.
40. (9) A hzirendet az voda, az iskola, a kollgium vezetje kszti el, s a neveltestlet fogadja el. A hzirend elfogadsakor, illetve mdostsakor az iskolaszk, kollgiumszk, vodaszk, tovbb az iskolai, kollgiumi diknkormnyzat egyetrtsi jogot gyakorol. A hzirend a fenntart jvhagysval vlik rvnyess.
A hzirend tartalmra vonatkoz felhatalmazst a trvny 40. tartalmazza.
40. (7) Az iskola s a kollgium hzirendje llaptja meg, hogy - a tanulmnyi ktelezettsgek teljestsn kvl - az e trvnyben, tovbb jogszablyokban meghatrozott tanuli jogokat s ktelezettsgeket milyen mdon lehet gyakorolni, illetve kell vgrehajtani. Az iskola s a kollgium hzirendje llaptja meg tovbb az iskolai, kollgiumi tanuli munkarendet, a tanrai s tanrn kvli foglalkozsok, a kollgiumi foglalkozsok rendjt, a kollgiumi lakhats ideje alatt a kollgiumon kvli tartzkods sorn tiltott tanuli magatartst, az iskola s a kollgium helyisgei, berendezsi trgyai, eszkzei s az iskolhoz, kollgiumhoz tartoz terletek hasznlatnak rendjt, az iskola, kollgium ltal szervezett, a pedaggiai program vgrehajtshoz kapcsold iskoln, kollgiumon kvli rendezvnyeken tiltott tanuli magatartst. Az voda hzirendje a gyermeki jogok s ktelessgek gyakorlsval, a gyermek vodai letrendjvel kapcsolatos rendelkezseket llaptja meg.
(8) A hzirend elrhatja az vodba, iskolba, kollgiumba a gyermekek, tanulk ltal bevitt dolgok megrzben (ltzben) val elhelyezst, illetve a bevitel bejelentst. A hzirend az vodai bejrshoz, illetve a tanuli jogviszony, kollgiumi tagsgi viszonybl szrmaz jogok s ktelezettsgek gyakorlshoz, teljestshez nem szksges dolgok bevitelt megtilthatja, korltozhatja vagy felttelhez ktheti. Ha az elrt szablyokat megszegik, a bekvetkezett krrt a nevelsi-oktatsi intzmny csak szndkos krokozs esetn felel.
A hzirend kihirdetsnek s nyilvnossgra hozatal mdjnak meghatrozsa az intzmny feladata. A trvny azt rgzti, hogy a diknak s a szlnek joga van ismerni a hzirendet.
11. (1) A tanul joga klnsen, hogy
e) hozzjusson a jogai gyakorlshoz szksges informcikhoz, tjkoztassk a jogai gyakorlshoz szksges eljrsokrl;
14. (1) A szl joga klnsen, hogy
a) megismerje a nevelsi-oktatsi intzmny nevelsi, illetve pedaggiai programjt, hzirendjt, tjkoztatst kapjon az abban foglaltakrl,
Az iskolai, kollgiumi hzirend rvnyessgnek a fentiek szerint, formai s tartalmi felttelei vannak. Fontos azonban kiemelni, hogy a hzirend rvnytelensgt csak a tantestlet, a fenntart, vagy a brsg llapthatja meg.
Ha a dik vagy a szl gy vli, hogy a hzirend nem rvnyes, a fenntartnl kezdemnyezheti ennek megllaptst. |